Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy konnej , jaki kask wybrać i jak dopasować kamizelkę ochronną 1
Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy konnej , jaki kask wybrać i jak dopasować kamizelkę ochronną


Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo jeżdżąc konno?


Jeździectwo jest sportem podwyższonego ryzyka. Na co dzień mamy do czynienia z żywymi istotami, które tak jak my odczytują bodźce z otoczenia. Nie zważając na to jak bardzo znamy swojego wierzchowca, czy też jaką opinię w stajni posiada należy mieć na uwadze nieprzewidywalne okoliczności jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Szkółki oferują wypożyczanie kasków, a czasem nawet kamizelek, jednak ze względów higienicznych i dobrej ochrony warto zainwestować w swój osobisty sprzęt. Wiemy wtedy jak takowe akcesorium było użytkowane i czy jest w stanie dalej spełniać swoją funkcję. Rynek oferuje szeroką gamę kasków i kamizelek ochronnych, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto zaznaczyć, że każdy z tych produktów dopuszczony do sprzedaży musi posiadać odpowiednie atesty. Oznacza to, że spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa i zostały przetestowane w odpowiednich warunkach. 

Jaki kask wybrać? 

Wybierając kask należy pamiętać, aby nieszczególnie kierować się sprzętem na lata- tzn. kupowanie za dużego, ponieważ głowa jeszcze urośnie. Źle dopasowany kask nie jest w stanie uchronić w czasie upadku, a nawet może wyrządzić większą krzywdę. Oczywiście kupując sprzęt dziecku mamy świadomość tego, że może ono szybko z niego wyrosnąć. Wtedy warto wziąć pod uwagę kaski z regulacją takie jak np. KED Paso. Ich dużą zaletą jest możliwość idealnego dopasowania do swojej głowy. Regulacja występuje nie tylko w formie pokrętła. Horze Empire posiada innowacyjny system  wymiennych wkładek dopasowancyh do wybranej przez nas skorupy. Należy pamiętać, że sprzęt po każdym upadku powinien być wymieniany. Ceny kasków są bardzo zróżnicowane. Składa się na nie estetyka, wentylacja, wygoda, a także renoma firmy. Dla fanów eleganckiego looku idealnie sprawdzą się kaski Fair Play Quantinum, które posiadają różnorodne, mieniące się wykończenia.  

Jak dopasować kask? 

Aby zmierzyć swój obwód głowy należy umieścić metr krawiecki ok. 2-3cm nad brwiami, a następnie przeprowadzić go tak, aby znalazł się tuż nad uszami i w miejscu gdzie miarka pokryje się z zerem odczytać otrzymaną wartość. Rozmiar należy zaokrąglić do pełnej liczby+ 1cm dodatkowy- zapewni to lepszy przepływ powietrza. W przypadku kasków z regulacją podane są widełki, w jakich mieści się nakrycie głowy. Zwykle rozmiarówka przedstawia się w następujący sposób: 

  • dzieci 6-10 lat: 54-55cm,
  • kobiety: 56-57cm,
  • mężczyźni: 58-59cm.

Jaka kamizelka ochronna jest najlepsza? 

W przeciwieństwie do kasków kamizelka ochronna jest jednorazowym zakupem nawet na kilka sezonów. Ponieważ nie są narażone na mikrouszkodzenia zużywają się znacznie dłużej. Warto przemyśleć ten zakup, ponieważ zapewnia ona dodatkową ochronę w razie upadku. Rynek oferuje wiele możliwości, które możemy dopasować do swoich wymagań. Począwszy od kamizelek, które chronią tylko kręgosłup, przez pełne skończywszy na takich, które w czasie upadku uruchamiają poduszkę powietrzną. W Polsce podczas zawodów jeździeckich dzieci do 15 roku życia mają obowiązek startów w kamizelce ochronnej

Żółwiki są najchętniej kupowanymi kamizelkami. Zachęca do nich szczególnie wysoki komfort i wentylacja, ale także przystępna cena. Kamizelka spełniająca wszystkie te wymienione kryteria jest oferowana przez firmę QHP. Tego typu sprzęt pozwala na ochronę kręgosłupa i często kości ogonowej. Są lekkie, a także można je ubrać np. pod frak lub kurtkę nie krępując przy tym ruchów. Na zdjęciu zaprezentowany został flagowy model renomowanej marki Stubben Back Protector

Kolejnym wariantem są kamizelki segmentowane. Gwarantują one znacznie wyższą ochronę, ponieważ zabudowują kręgosłup, żebra, kość ogonową, a często także obojczyki i biodra. Horze Verus posiada elastyczne wstawki, które pozwalają na doskonałe dopasowanie się do ciała. Dzięki temu upadek jest amortyzowany w każdej pozycji końcowej. Start oferuje kamizelki z piankowym, kilkuwarstwowym wypełnieniem, które dopasowuje się do podłoża i bardzo szybko wracają do swojej pierwotnej formy. 

Ostatnio coraz popularniejsze stają się kamizelki wyposażone w poduszkę powietrzną Spark. Posiadają naboje, które po zużyciu można wymienić na nowe. Kamizelka w ciągu trzech sekund od uruchomienia mechanizmu wypełnia się powietrzem i doskonale amortyzuje upadek. Konstrukcja sprawia, że jest ona lekka i nie krępuje ruchów w trakcie jazdy. Tak jak w przypadku kamizelek segmentowych chroni ona kręgosłup, mostek, żebra, kość ogonową i obojczyki co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Są one szczególnie popularne wśród jeźdźców crossowych.

Jak dopasować kamizelkę ochronną?

Odpowiednio dobrana kamizelka nie powinna krępować ruchów. W przypadku zapięć na rzepy ma zasłaniać czerwony obszar, tak aby nie rozpięła się w trakcie jazdy. Za pomocą miarki należy zmierzyć obwód w pasie, w ramionach, oraz w biodrach. Następnie porównujemy swoje wymiary do tabeli zamieszczonej przez producenta i wybieramy odpowiadający rozmiar. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą odzieży ochronnej dostępnej na w sklepie internetowym. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 41 301 14 71 lub odwiedzenia nas stacjonarnie w Kielcach przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 81/2.  

Komentarze do wpisu (1)

8 marca 2021

Polecam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl