Ochrona koni przed owadami 0
Ochrona koni przed owadami

            Ochrona koni przed owadami

Jak zabezpieczyć konia przed owadami? Jaki jest skuteczny środek na owady dla konia? Te pytania zadaje sobie każdy troskliwy właściciel konia. Owady u koni – meszki, komary, muchy i gzy od wiosny do jesieni atakują konie na pastwiskach, podczas jazdy w terenie i na placu. Owady są bardzo uciążliwe dla koni, powodują bolesne ukąszenia, świąd i niepokoją zwierzęta. Podczas treningu zwierzętom zdecydowanie trudniej się skupić na współpracy z jeźdźcem, jeśli muszą jednocześnie oganiać się od gryzących je gzów czy komarów. W naszym sklepie dostępne są
skuteczne preparaty na owady dla koni, derki siatkowe i maski dla koni.

                               Sposoby na owady u koni

Żeby zadbać o komfort konia i jednocześnie lepszą jakość jazdy konnej koniecznie trzeba zabezpieczyć konia przed owadami. Sprawdzone sposoby na owady są następujące:

  • spraye na owady u konia
  • preparaty na owady dla koni
  • naturalne środki na owady u konia
  • derka przeciwko owadom
  • derka siatkowa dla konia
  • maska dla konia
  • siatka na chrapy
  • dodatki do paszy przeciwko owadom 

Ochrona konia przed owadami jest konieczna szczególnie u bardziej wrażliwych osobników, u których mogą występować poważniejsze reakcje alergiczne skóry (po ugryzieniu owadów) lub stany zapalne spojówek (spowodowane przez muchy). Zabezpieczenie konia przed meszkami i innymi owadami np. dzięki derce siatkowej dla konia sprawia, że dobrostan zwierzęcia jest znacznie lepszy i koń jest bardziej skoncentrowany podczas pracy.

                       Dodatki do paszy przeciwko owadom

Niektóre zioła zawierające lotne substancje zapachowe, stosowane jako dodatek do paszy zmieniają zapach ciała konia na mniej atrakcyjny dla owadów. Powoduje to, że owady i inne pasożyty zewnętrzne są mniej zainteresowane danym zwierzęciem. Jednym z takich ziół odstraszających owady u koni jest naturalny czystek zawarty w preparacie HorseLine PRO FlyOut, który stanowi doskonałą pomoc w walce z owadami u koni, a jednocześnie posiada inne właściwości prozdrowotne. Bardzo dobrze sprawdzają się także dodatki paszowe z czosnkiem.

                                   Spray na owady dla koni

Do zwalczania owadów u koni stosowane są zarówno preparaty chemiczne jak i na bazie naturalnych olejków odstraszających owady. Dostępna w naszym sklepie jeździeckim Absorbina UltraShield czyli tzw. czarna Absorbina – preparat przeciw owadom, który stosowany jest w wielu stajniach. Jest to specjalistyczny preparat owadobójczy i odstraszający owady u koni. Czarna Absorbina zawiera kilka składników owadobójczych o wysokiej skuteczności, a są to: pyretryna, permetryna i piperonyl. Polecana jest do stosowania w pomieszczeniach stajennych, w boksach i innych miejscach przebywania zwierząt. Jest to świetny spray na muchy dla koni.

                                              Naturalny spray na owady u koni

Jeśli wolisz wybrać preparaty naturalne, to wypróbuj preparaty na bazie olejków ziołowych odstraszających owady, działających jak naturalne repelenty. Naturalny preparat na owady u koni to m.in. Promedivet Herba - Vital Spray, który zawiera ekstrakt z kwiatów Tanacetum cynerariifolium ( wrotycz ). Polecany jest jako skuteczny repelent przeciw muchom, komarom i kleszczom u koni. Skutecznym płynem odstraszającym insekty jest też Pollena Aroma Repelent.   Domowy preparat na owady można zrobić, dodając do wody starty czosnek, ale jego skuteczność nie jest potwierdzona.

                                               Citronella na owady u koni

Jednym z popularniejszych naturalnych środków na muchy dla koni i na inne owady jest olejek z citronelli, który w odpowiednim stężeniu i kombinacji z innymi naturalnymi olejkami wykazuje bardzo dobrą skuteczność odstraszającą owady. Bardzo popularnym i cenionym preparat na muchy dla koni z citronellą i specjalistyczną recepturą obejmującą też inne olejki m.in. drzewa herbacianego, cedrowego i lawendy jest Citronella Spray Gold Label.

Spray przeciw owadom dla koni to bardzo wygodny sposób odstraszania komarów, meszek
czy much, ale są też inne skuteczne sposoby na owady u koni.

                             Derki dla konia i derki siatkowe

Derki siatkowe i inne derki zabezpieczające przed owadami to bardzo skuteczna bariera mechaniczna, która doskonale zabezpiecza konie przed ugryzieniami owadów. Prawidłowo założona derka idealnie chroni wrażliwe miejsca ciała konia m.in. klatkę piersiową, brzuch czy szyję przed uciążliwymi krwiopijcami. Derki są szczególnie polecane koniom alergicznym, wrażliwym na ugryzienia owadów. Dla koni z alergią polecamy szczególnie następującą derkę na owady dla konia, np. Derka egzemowa QHP Comfort jest doskonale dopasowana i bardzo trwała.

Derki chroniące przed owadami wykonane są z lekkich, oddychających materiałów, które jednocześnie doskonale zabezpieczają konia przed owadami. Wybierając derkę chroniącą przed owadami, warto zwrócić uwagę na jakość materiału i temperament konia. Jeśli konie często się bawią i podgryzają, to lepiej sprawdzi się derka z mocniejszego, ale oddychającego materiału. Dla koni w spokojniejszym stadzie można wybrać derkę siatkową, która jest delikatniejsza, ale również bardzo dobrze zabezpiecza przed owadami. Doskonałym uzupełnieniem derki jest także maska przeciw owadom dla koni.

                                             Derka zebra dla konia

Derki przeciw owadom są dostępne w różnych kolorach, a często także w kolorze imitującym naturalne umaszczenie zebry. Taki kolor derki zmniejsza ilość owadów siadających na materiale. Posiadamy w ofercie derki siatkowe zebra w różnych rozmiarach, także derka dla kucyka. Jedną z popularniejszych derek “zebra” jest Derka siatkowa HKM zebra z kapturem

                  Derka przeciwko owadom z kapturem – idealna derka dla konia

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony przed owadami warto wybrać derkę z kapturem, który doskonale zabezpiecza też szyję konia, narażoną na ugryzienia owadów. Bardzo dobrą derkę najwyższej jakości jest Premier Equine Sweet Itch Buster. Oprócz owadów doskonale
zabezpiecza też skórę konia przed promieniowaniem UV.

                  Derka pod siodło - derka przeciwko owadom do jazdy konnej

Jeśli lubisz wyjazdy w teren, to na pewno doskonale wiesz jak uciążliwe potrafią być owady w lesie i na łące. W ciągu dnia konia mocno atakują gzy i muchy, a po południu i wieczorem uaktywniają się chmary meszek i komarów. Wystarczy chwila stępa żeby konia obsiadły krwiopijne owady. Na takie sytuacje idealnie sprawdzi się derka siatkowa do jazdy konnej, ze specjalnym wycięciem na siodło, nie krępująca ruchów konia. Lekki przewiewny materiał nie powoduje przegrzania konia, za to doskonale chroni przed uciążliwymi owadami i sprawia, że z taką derką siatkową przejażdżka w teren będzie znacznie przyjemniejsza dla konia i jeźdźca. Jako uzupełnienie takiego stroju przyda się także siatka na chrapy (maska na nos przeciw owadom).

Maska dla konia - ochrona głowy, oczu i uszu konia przed muchami

Maska na owady dla konia to podstawowy sposób zabezpieczenia oczu i uszu konia przed muchami. Nieźle sprawdzają się także nauszniki dla konia oraz frędzle dla koni. Muchy u konia są bardzo uciążliwe, ale głównym problemem jest przenoszenie przez nie chorobotwórczych drobnoustrojów - powodują one zapalenia spojówek, łzawienie oczu i problemy z uszami. Konie w maskach przeciwko owadom nie mają problemu z widzeniem - delikatna siateczka daje efekt podobny do okularów przeciwsłonecznych. Maskę na muchy dla konia warto zakładać codziennie na padok i na pastwiska, ale może być także stosowana podczas jazdy konnej. Oferujemy bardzo duży wybór specjalistycznych masek przeciw owadom.

                       Zwalczanie much w stajni

Preparaty na muchy do stosowania w stajni pomagają znacznie zmniejszyć liczbę much i komarów w stajni. Oprysk boksów i korytarzy stajennych zdecydowanie zmniejsza ilość uciążliwych owadów i zapobiega ich namnażaniu. Do oprysku boksów polecana jest m.in. czarna Absorbina natomiast do oprysku ścian i korytarzy świetnie sprawdzi się preparat owadobójczy Ascyp.

                 Jak stosować środki na owady dla koni?

Środek na owady dla koni warto stosować regularnie, najlepiej też łączyć różne metody zwalczania i odstraszania owadów u konia np. stosować spray na owady dla konia i derkę siatkową oraz maskę dla konia - wtedy efekty będą najlepsze!


Jeśli potrzebujesz porady, by wybrać coś na owady, zachęcamy do konsultacji z naszym
specjalistą. Zadzwoń, doradzimy: + 48 41 301 14 71.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl